Jdi na obsah Jdi na menu

9. 5. 2020

Hry u protinožců - část 6.

Mužská patnáctistovka slibovala velký atletický zážitek. Favoritem byl Maročan Hicham El Guerrouj, který byl proslulý překonáváním světových rekordů, leč v závodech s určenými tempaři. Ve finále v Sydney se do role " zajíce" udržujícího tempo dobrovolně pasoval El Guerroujův krajan Youssef Baba. Na první čtvrtce byli běžci za 54.14. Kromě El Guerrouje a Ngenyho se vepředu drželi Keňané Noah Ngeny a Bernard Lagat. Ve druhém kole se zpomalilo na 60.63. Baba se vytratil, a nechal El Guerrouje bojovat s keňskými rivaly samotného. El Guerrouj měl čas na třetí kolo 56.90, ale oba východoafričtí reprezentanti  byli v závěsu, společně s Francouzem Mehdi Baalou.

Závěrečné metry přinesly souboj, z něhož běhá mráz po zádech dodnes: V poslední zatáčce zaútočil Ngeny, seběhl do druhé dráhy, přespurtoval kolem El Guerrouje, a doběhl si pro zlato v olympijském rekordu 3:32:07. Lagat přeběhl do dráhy třetí v naději na lepší výsledek, leč nestačilo mu to  na lepší zápis, než na bronz.

Úchvatný souboj velikánů středních tratí, a další z vrcholných momentů sydneyských her!