
Marileidy Paulinová překonala olympijský rekord Marie-José Pérecové
Ve finále ženské čtvrtky došlo k unikátu. Stalo se totiž poprvé v historii této disciplíny, kdy všech osm závodnic zaběhlo pod 50 vteřin. Nejrychleji z celého startovního pole si s jedním okruhem poradila Marileidy Paulinová z Dominikánské republiky, které časomíra v cíli ukázala 48.17, čímž vylepšila o osm setin olympijský rekord Francouzky Marie-José Pérecová z her v Atlantě 1996 a stala se čtvrtou nejrychlejší čtvrtkařkou historie. Lépe mají běženou pouze světová rekordmanka Marita Kochová, Jarmila Kratochvílová a Bahrajnka Salwa Eid Naserová. Ta si v pařížském finále dosprintovala pro stříbro v čase 48.53. Na bronzový stupínek vystoupá Polka Natalia Kaczmareková díky výkonu 48.98.
Thiamová dokonala zlatý hattrick
Závěrečnou osmistovkou vyvrcholila soutěž sedmibojařek. Před ní byla ve vedení Belgičanka Nafissatou Thiamová, která měla na druhou Katarinu Johnson-Thompsonovou náskok 121 bodů. Britka je ovšem výrazně lepší běžkyní, a tak se musela Thiamová ještě obávat o výsledek. Se svou hlavní konkurentkou nesměla prohrát o více než sedm vteřin, a k tomu nedošlo. Nafissatou Thiamová se tak stala první sedmibojařkou, která získala tři olympijské tituly, když navázala na své triumfy z Ria de Janeira a Tokia ve výkonu 6880 bodů. Katarina Johnson-Thompsonová posbírala 6844 bodů a pověsí si na krk stříbro. Belgickou radost zdvojnásobila bronzová Noor Vidtsová (6707 bodů).
Druhé zlato pro Beatrice Chebetovou
V olympijském klání na 10 000 metrů žen se dlouho nic zajímavého nedělo a až v druhé polovině závodu se ujaly taktovky africké favoritky. V ten moment se začalo zrychlovat a startovní pole se rázem roztáhlo. Po osmi kilometrech se ovšem začalo taktizovat a početná vedoucí skupina byla opět pohromadě. Rozhodovalo se tak až v posledním kole. V hromadném finiši byla nejrychlejší Keňanka Beatrice Chebetová a po zlatu na pětce zvítězila i na dvojnásobné distanci v čase 30:43.25. Zle jí však v cílové rovince zatápěla Italka Naida Battoclettová, která skončila v závodě na 5000 metrů čtvrtá, ale na desítce se přeci jen medaile dočkala, když si doběhla pro stříbro v národním rekordu 30:43.35. Na bronz z pětky navázala stejným cenným kovem Nizozemka Sifan Hassanová (30:44.12).
Konečně zlatý Benjamin
Medailisté na čtvrtce překážek mužů se oproti minulým hrám v Tokiu neměnili, jen pořadí se lehce prohodilo. Finálové klání naprosto jasně ovládl Američan Rai Benjamin. Ten od roku 2019 stal při globálních vrcholech vždy na stupních vítězů, ale nikdy nedosáhl na absolutní vrchol. To dokázal až v Paříži, kde byl jasně nejlepší ve vyrovnaném letošním nejlepším světovém výkonu 46.46 a konečně si na krk pověsí zlato. Obhájce titulu Karsten Warholm dokázal se svým rivalem držet krok do osmé překážky, ale následně už mu docházely síly mohl být rád za stříbro v čase 47.06. Zezadu ho totiž dotahoval Brazilec Alison dos Santos, jenž zopakoval bronzový úspěch z Tokia za 47.26.
Tři Kubánci na stupních, ani jeden kov však necestuje do Karibiku
V trojskoku obsadili první tři místa kubánští rodáci, ovšem ani jeden z nich nereprezentuje svou někdejší vlast, ale hájí barvy evropských zemí. Stejně jako na kontinentálním šampionátu v Římě si to o vítězství rozdali Španěl Jordan Díaz Fortun s Portugalcem Pedrem Pablem Pichardem. Duel byl opět velmi těsný a o zisku zlata rozhodovaly jen dva centimetry. Ty hovořily ve prospěch Díaze Fortuna, který doskákal na 17.86 a na titul evropského šampiona navázal tím nejcennějším, olympijským. Obhájce zlata Pedro Pablo Pichardo bral tentokrát stříbro za 17.84. Bronzovou radost udělal italské reprezentaci Andy Díaz Hernández (17.64).
Dvacítka stačila na zlato
Finále ženské koule zůstalo svými výkony za očekáváním. Velký podíl na tom měly výpadky hlavních favoritek. Američanka Chase Ealeyová neprošla ani z kvalifikace. Kanaďanka Sarah Mittonová skončila na posledním dvanáctém místě a na cenné kovy nedosáhly ani Nizozemka Jessica Schilderová (6.) s Číňankou Gong Lijiaovou (5.). Šestým pokusem si zajistila zisk zlaté medaile Němka Yemisi Ogunleyová, která poslala své náčiní na rovných 20 metrů a dostala se před do té doby vedoucí Novozélanďanku Maddison-Lee Weschová. Ovšem i ona mohla být spokojena. Stříbro vybojovala v novém osobáku 19.86. Z Číňanek tentokrát byla lepší bronzová Jiayuan Songová, které stačilo k umístění na stupních vítězů 19.32.
Sprinterské štafety ovládli Kanaďani a Američanky
Štafeta mužů na 4x100 metrů vyšla nejlépe Kanaďanům. Čtveřice Aaron Brown, Jerome Blake, Brendon Rodney a Andre de Grasse nenašla přemožitele v čase 37.50 a javorový list tak bere nejcennější kov. Stříbrné medaile a nový kontinentální rekord 37.57 si odvážejí Jihoafričané. Bronz putuje do Velké Británie (37.61). Favorizovaní Američané byli diskvalifikovaní. Osudnou se jim stala hned úvodní předávka mezi Christianem Colemanem a Kennym Bednarkem.
Na medaili ve štafetě na 4x100 metrů žen bylo třeba běžet pod 42 vteřin. Nejrychlejší byly Američanky v sestavě Melissa Jeffersonová, Twanisha Terrová, Gabrielle Thomasová a Sha´carri Richardsonová, která si dosprintovala pro zlato v čase 41.78. Na stříbrný stupínek vystoupají Britky za 41.85 a skvělou seběhanost opět potvrdily bronzové Němky. Jejich finišmanka proběhla cílem v čase 41.97.
( zdroj www.atletika.cz)