
Tinch zazářil nad překážkami, Duplantis opět šestimetrový
Americký překážkář Cordell Tinch se před týdnem v Xiamenu vyhoupl díky výkonu 13.06 do čela letošních průběžných světových tabulek a suverénně kraloval i v Keqiao. Navíc se postaral o nejkvalitnější představení této zastávky diamantového okruhu, jelikož se do cíle předklonil v novém kariérním maximu 12.87, které ho řadí na dělené čtvrté místo historických světových tabulek po bok bývalého světového rekordmana z Kuby Dayrona Roblese. Třináct let starý rekord mítinku domácí legendy Liu Xianga sundal o rovnou desetinu. Stejně jako v Xiamenu si dosprintoval pro druhé místo Japonec Rachid Muratake za 13.10.
Když Armand Duplantis v Xiamenu neskočil ani šest metrů, bylo to pro atletický svět velkým překvapením, jelikož se to stává švédskému suverénovi světové tyčky jen výjimečně. O týden později už to byl opět ten Duplantis, jak ho známe, když zaznamenal už svůj 103. šestimetrový závod v kariéře. Tentokrát kraloval sektoru výkonem 611 centimetrů, čímž o jedenáct centimetrů pokořil vlastní loňský rekord mítinku. Šestkou začínal také zápis druhého Řeka Emmanouila Karalise, který překonal laťku ve výšce 601 centimetrů.
Běhy v jasné etiopské režii
Už mezičas po úvodním okruhu závodu žen na 800 metrů naznačoval, že bychom se v této disciplíně mohli dočkat nového nejrychlejšího světového času této sezóny. O jeho výrazné vylepšení se postarala vítězná Etiopanka Tsige Dugumová, která zvítězila v zároveň i v novém historickém maximu mítinku 1:56.64. Z dvacet let starého rekordu Maročanky Hasny Benhassové srazila bezmála dvě vteřiny. Navíc se mohla radovat z nového národního rekordu. Nejbližšími pronásledovatelkami v cíli jí byly Australanka Sarah Billingsová (1:57.83) s Uganďankou Halimah Nakaayovou (1:58.39).
Nejdelší běžeckou distancí večera byla mužská pětka, která byla pod jednoznačnou nadvládou etiopských běžců, kteří obsadili první tři příčky v cíli. Zvítězil favorizovaný Berihu Aregawi v novém rekordu mítinku 12:50.45, což je o více než pět vteřin rychleji, než to před rokem zvládl jeho krajan Selemon Barega. Další pomyslné obsazení stupňů vítězů obstarali v osobácích Kuma Girma (12:50.69) a Mezgebu Sime (12:51.86).
Také závod na 3000 metrů překážek měl etiopského vítěze. Na svého krajana Samuela Firewa, jenž vyhrál před týdnem, navázal Abraham Sime, když nenašel přemožitele v čase 8:07.92.
Americká dominance ve vrhačských kruzích
Americká diskařka Valarie Allmanová dosáhla svého jubilejního dvacátého vítězství ve finálovém závodě v radě. V rámci Diamantové ligy se v jejím podání jedná o osmé prvenství za sebou, které navíc ozdobila sedmdesátimetrovým hodem, když její kilové náčiní dopadlo v páté sérii na 70.08. Allmanová tak stejně jako loni opanovala oba čínské podniky Diamantovky. Druhá skončila Nizozemka Jorinde van Klinkenová (66.22) před Kubánkou Yaimé Pérezovou (65.00).
V koulařském kruhu se stala novou rekordmankou další zástupkyně vrhačské školy ze Spojených států amerických Chase Jacksonová, když posunula rekordní zápis Číňanky Gong Lijiaové z roku 2015 o 31 centimetrů na 20.54. Druhou příčku obsadila vítězka z Xiamenu Jessica Schilderová (19.77). Novým národním rekordem 19.66 se prezentovala Švédka Fanny Roosová
( foto v původním článku na www.atletika.cz)
Co dalšího nabídla druhá zastávka Diamantovky
Nabitá startovní listina mužské čtvrtky naznačovala, že bychom se letos poprvé mohli dočkat prolomení čtyřiačtyřicetivteřinové hranice. To se nakonec nepodařilo, ale i tak měl závod špičkovou kvalitu. V novém osobáku 44:17 Američan Christopher Bailey a vrátil tak porážku Bayapovi Ndorimu z Xiamenu, jenž byl tentokrát druhý za 44.32 před dalším Botswaňanem Busangem Kebinatshipim (44.63).
Nor Karsten Warholm se v Xiamenu blýskl historicky nejrychlejším časem na třístovce překážek, a tak se od něj hodně očekávalo i v šanghajském závodě na 400 metrů překážek. Tomu jasně dominoval v letošním nejlepším světovém výkonu 47.28 a zaostal jedinou setinu za šest let starým rekordem mítinku Katařana Abderrahmana Samby. K novému osobnímu rekordu 48.08 se s norským favoritem vytáhl Brazilec Matheus Lima.
Výčet nových rekordů mítinku uzavíráme na stovce překážek, kde byla nejrychlejší Američanka Grace Starková za 12.42. Dosavadní zápis krajanky Brianny McNealové z roku 2018 vylepšila o osm setin.
Soutěž dálkařů měla stejně jako před týdnem v Xiamenu domácího vítěze. Tentokrát jím byl Yuhao Shi, jenž dolétl na 821 centimetrů. Druhým místem stvrdil nadvládu Číňanů v tomto klání Heng Shu (818). Třetí byl Jamajčan Wayne Pinnock (810).
Hvězdami nabitá stovka měla také totožného vládce jako před týdnem. Byl jím jihoafrický leader světových tabulek Akani Simbine, kterému časomíra v cíli ukázala 9.98. Jen o setinu pomalejší byl při své letošní venkovní premiéře Jamajčan Kishane Thompson. Stoupající formu ukázal třetí Botswaňan Letsile Tebogo (10.03).
Na dvoustovce zaznamenala druhý diamantový primát v řadě Anavia Battlová ze Spojených států, když byla s časem 22.38 o tři setiny rychlejší než Xiamenu. Za ní finišovaly rychlost testující čtvrtkařky Rhasidat Adeleková (22.72) s Norkou Henriettou Jaegerovou (22.86).
V oštěpařském sektoru triumfovala Řekyně Elina Tzengková hodem dlouhým 64.90. Druhým místem a novým kariérním maximem 64.38 překvapila domácí Qianqian Daiová, která se na poslední chvíli dostala před jihoafrickou stříbrnou olympijskou medailistku z her v Paříži Jo-Ane Van Dykovou (62.53).
Jedinou výškařkou, které se v Keqiao podařilo zdolat dvoumetrovou hranici, byla vítězná Ukrajinka Jaroslava Mahučichová, když triumfovala právě výkonem 200 centimetrů před australskou dvojicí Nicolou Olyslagersovou (198) a Eleanor Pattersonovou (195).
Výkon 17.03 stačil k vítězství v soutěži trojskokanů Portugalci Pedrovi Pablovi Pichardovi. Sedmnáctkou už pak začínal pouze zápis druhého Jamajčana Jordana Scotta (17.00).
(zdroj www.atletika.cz)