Jdi na obsah Jdi na menu
 


6. 11. 2012

Rozhovor s trojnásobnou zlatou medailistkou z ME neslyšících juniorů 2012, Lenkou Matouškovou

Lenka Matoušková (*1993) je atletka TJ Spartak Vlašim hostující v oddíle Sokol Kolín. Závodí jak mezi neslyšícími, tak mezi zdravými atlety. V letošním roce se stala trojnásobnou zlatou medailistkou na juniorském ME neslyšících v Polsku. O tom a ještě mnohem více v následujícím profilu, který jsem sestavila exkluzivně pro Atletiku všelijak na základě e-mailového rozhovoru s ní:

Jak jsi se dostala k atletice? „V dětství jsem byla  značně hyperaktivní. Rodiče mě chtěli dát na nějaký sport, ale až úspěch na školních závodech ve skoku dalekém a doporučení p. Hanzalové (tehdy mé třídní ze ZŠ) rozhodl o mém směřování k dráze atletky. “

Za jaký oddíl závodíš?

„Asi zhruba od svých 8let startuji v individuálních disciplínách za TJ Spartak Vlašim, bohužel Vlašim neměla dost dívek stejného roku narození jako já, tak jsem musela hostovat. S potěšením jsem hostovala za TJ Lokomotiva Beroun a nyní závodím za TJ Sokol Kolín. Za ženy jsem vypomáhala TJ Spartaku Vlašim i Kolínu.“

Kterým disciplinám se věnuješ? Velkou přípravu věnuji především hodu diskem, ale startuji i ve vrhu koulí a hodu oštěpem.“

Tvoje osobní rekordy? Disk 42,42 koule 11,70 oštěp 35,70 (vše z roku 2012)“

Jak se jmenuje tvůj trenér?  Mým trenérem na všeobecnou přípravu je Ing. Martin Svoboda, pokud jde o tříbení techniky disku a koule, má mě v péči p. Jiří Tuček, ale trénovala jsem jeden čas kouli i u  bývalého reprezentanta Remigia Machury.“

Tvé největší úspěchy mezi neslyšícími?  Za neslyšící jsem absolvovala jen 3 závody a to ME žen v Turecku 2011, MS žen v Kanadě 2012 a ME juniorek v Polsku 2012. Za nejvíce vydařené považuji ME juniorek v Polsku, kde jsem získala tři zlata ( koule 11 m 40 cm,oštěp 35 m 30 cm a disk 39 m 30 cm, poznámka MF) ale i MS a ME mi dalo mnoho zkušeností.“

Tvé největší úspěchy mezi zdravými ? Každý závod, ve kterém hodím nejdál považuji za úspěch. Velmi ráda vzpomínám na MČR na dráze 2012 v Praze na stadionu Evžena Rošického.Byl to podnik, na kterém jsem se poprvé za asi 5let dokázala vyrovnat s psychikou a kde jsem dokázala bojovat. Získala jsem druhé místo hned za Gabrielou Pallovou ze Zlína.“

Měla jsi/máš svůj sportovní vzor?  „ Tady budu jmenovat jednu ženu – spíše ale než můj vzor si jí vážím proto, že byla mojí velkou oporou – ta žena se jmenuje Jana Kárníková, která je mnohanásobnou republikovou šampionkou ve vrhu koulí!

Jak se liší Tvoje atletická příprava mimo sezonu a během sezony?  Asi nijak :D dá se říci, že trénuji stále. Ale je pravda, že když mám tvrdou přípravu na sezónu nemohu si dovolit více věcí. Ve volných chvílích mezi tréninkem,pokud to jde, se snažím především pomoci doma a více se věnovat škole.“

Kterého výsledku v kariéře si doposud nejvíce vážíš, a proč?  „Nedá se říci výsledku, ale nejvíce si vážím lekce, kterou jsem dostala na ME v Turecku. Byl to můj první velký závod za neslyšící, nevěděla jsem co mě čeká a jak moc se liší příprava a pravidla. Forma tu ale byla - diskem jsem házela v tréninku i 40m. Ale v závodě na ME jsem „dala“ jen 33m, bylo to pro mě opravdu velké zklamání, ale především velká zkušenost, hodně jsem se z toho ponaučila a pochopila, že závod není jen o fyzické, ale hlavně i o psychické přípravě.“

Letošní rok se Ti velmi dařilo a stala ses trojnásobnou evropskou šampionkou juniorů mezi neslyšícími. Co to pro Tebe znamená? 

„Míšo, máš pravdu dařilo, ale věř mi, že bych to vůbec nečekala. Měla jsem velké zdravotní potíže a ani jsem nedoufala, že by mohl být tento rok pro mě tak úspěšný.Co pro mne znamená být trojnásobnou mistryní Evropy? Tak především hezké zážitky, ale jinak? Medaile schované v krabici ? :) “

Tvoje plány do dalších let? 

„Úspěšně složit maturitní zkoušky.“

S Lenkou Matouškovou si exkluzivně pro Atletiku všelijak povídala Michaela Famfulíková,  v článku také využito informací z http://www.edso.eu/sports/athletics/http://www.deaf-athletics.de/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář