Jdi na obsah Jdi na menu
 


54.ročník Zlaté Tretry Ostrava přinesl déšť, ale i zajímavé výsledky

28. 5. 2015

 

Počasí, počasí. To je téma, které se v posledních letech v kuloárech v souvislosti se Zlatou Tretrou Ostrava velmi diskutuje. A počasí letos ostravské Zlaté Tretře 26.května věru nepřálo! Jen považte, atlety i diváky celou dobu skrápěl nepříjemný déšť a teploty se pohybovaly kolem lezavých 12 stupňů Celsia. Na některých výsledcích se nepřízeň počasí podepsala měrou vrchovatou, ale i přes tyto nepříjemné podmínky mnohé discipliny přinesly zajímavou podívanou. Atletika všelijak byla také u toho!

Mediální setkání v hotelu Clarion:

Samotnému mítinku předcházelo setkání osobností atletického světa s novináři v hotelu Clarion. Hosty byli mj. předseda evropské atletické asociace Sven Arne Hansen, který ve své funkci je teprve pár týdnů, dále ředitel mítinku Jan Železný, předseda pořádající agentury TK Plus Miroslav Černošek, a manažer jamajského sprintera Usaina Bolta, Ricky Simms.

Co zaznělo na mediálním setkání?

Sven Hansen: „ Moje první dojmy jsou vynikající. Jsem rád, že tu jsem. Toto je můj první evropský mítink v nové funkci. Přijel jsem na pozvání svého dávného přítele Alfonse Jucka. Těší mě přítomnost Jana Železného, který u nás v Oslo 2x hodil světový rekord. Doufám, že bude tou správnou inspirací pro atlety. Je důležité, aby mladí lidé viděli na mítincích své vzory,aby jim byli inspirací.“

Ricky Simms: “Poprvé jsem tu byl s Usainem před devíti lety a můj život se od té doby doslova neuvěřitelně změnil. Když jsem s ním začal kooperovat, byl to juniorský závodník. Poté, co v roce 2008 získal olympijská zlata, počalo se o něm mluvit jako o globální superstar. Jaký je? Má mnoho úkolů,ale přesto se velmi rád baví. Má kolem sebe tým, který se stará o to,aby byl v pohodě. Upřímně, nikdy se nemusím ptát, zda Usain chce do Ostravy. Je to zásluha i Alfonse Jucka, se kterým máme vřelý vztah. Každý rok se sem Usain rád vrací. Co nás čeká do budoucna? Nesporně bude vrcholem rok 2016 a letní olympiáda v Riu. Letos je vrchol MS v Pekingu. 

Jak vidí Usain svoji budoucnost? Po skončení kariéry bych ho rád zapojil do byznysu.“

Závodní odpoledne

Program hlavního dne Zlaté Tretry začal už po třinácté hodině odpolední národními závody, slavnostní zahájení hlavního programu proběhlo v 17:30 hodin.

Přepis dlouhodobých análů Tretry:

Jestliže až do letoška byly držitelkami rekordu mítinku na 100 m překážek stejným  časem 12.65 Polka Rabsztynová (1980), Jamajčanka Fosterová (2003) a také Tiffany Porterová (2012), po skončení letošní Tretry tomu bylo jinak. V čele historických tabulek závodu je nyní samostatně Sharika Nelvisová z USA, která triumfovala výkonem 12.55.

Další z rekordů mítinku vylepšil americký trojskokan Christian Taylor, který jako první v historii Tretry překonal 17metrovou hranici, a to hned o 52 cm. Druhého v pořadí, Rusa Fjodorova, porazil o více než půlmetr.Taylor byl velký favorit, vždyť nedávno dokázal  na Diamantové lize skočit do vzdálenosti přes 18 m, což byl opravdu veleskok dlouho nevídaný. V Ostravě vskutku nebyly podmínky pro přepisování dlouhodobých světových tabulek, přesto Christian překonal v čele žebříčku výsledků trojskokanů v rámci Zlaté Tretry výkon legendárního Viktora Sanějeva ze SSSR, který v roce 1979 dosáhl 16 m 92 cm.

Oštěpařská překvapení

Na ten moment čekali všichni atletičtí fanoušci. Oštěpařka Barbora Špotáková ohlásila ostravskou Zlatou Tretru jako svůj první závod sezony. Očekávání byla velká, leč  dopadlo to  následovně:

Ze startovní ženské listiny odpadla Němka Christina Obergföllová pro nemoc, a tak se čekal souboj Barbory s Ruskou Marii Abakumovovou. Ale nakonec zcela překvapivě byla nejlepší  izraelská reprezentantka Margaryta Dorozhonová,která výkonem 63 m  85 cm  překonala národní rekord. Barbora Špotáková skončila až pátá s hodem 58 m 57 cm. Na stupně vítězů Izraelku doprovodily druhá  Martina Ratejová (Slovinsko, 62 m 2 cm) a třetí Li z Číny ( 60 m 63 cm).

Také mužský oštěp měl vítěze vpravdě překvapivého:  Zvítězil Julius Yego z Keni v národním rekordu své země 86 m 88 cm. Druhý byl Thomas Röhler z Německa (85 m 36 cm), a třetí Fin Tero Pitkämäki ( 82.37)  Petr Frydrych s 80.29 m skončil 4.

400 m překážek ve znamení české radosti

Ženských 400 m překážek  lákalo české fanoušky na návrat po zranění Zuzany Hejnové, mistryně světa 2013 z Moskvy.  Zuzana ale nebyla jediná Češka na startu, dále to byla Denisa Rosolová. Favoritkou byla  také vedoucí žena světových tabulek, Jihoafričanka Nelová.  Nakonec právě Z.Hejnová zvítězila časem 55. 13, druhá o 31 setin sekundy  doběhla Denisa Rosolová. „Určitě tam nějaké rezervy byly, pořád je co zlepšovat,“ řekla ke svému běhu D.Rosolová .Sluší se dodat, že jak Zuzana, tak Denisa, splnily limit světového šampionátu v Pekingu.

Bohdan Bondarenko vítěz skoku vysokého

Ukrajinský superfavorit Bohdan Bondarenko naplnil očekávání a triumfoval, ač překvapivě nízkým výkonem 224 cm – neúspěšně se pokoušel o nový rekord mítinku 234 cm. Na druhém místě kvůli horšímu zápisu v soutěži na výšce 224 cm než Bondarenko skončil Čech Jaroslav Bába.

Brazilec nejlepší mezi tyčaři

Thiago Braz z Brazílie opanoval tyčkařskou soutěž – skočil 575 cm. Druhé místo patří Piotru Liskovi z Polska, a třetí místo v sezonním maximu 555 cm získal Jan Kudlička

Anežka Drahotová  národní rekordmankou na 3 km chůze

Vytrvalecký běh, chůze, cyklistika… To vše Anežka Drahotová zvládá na výbornou. Jedničku zaslouží i za výkon na 3 km chůze v Ostravě.Anežka zvítězila časem  11:52.38,což je národní rekord, a zaostala jen o 4 vteřiny za světovým rekordem na této distanci, který je platný od roku 1993 a drží ho Italka Salvadorová.

300 m: Pavel Maslák druhý

Na startu netradiční distance byl  z českého pohledu především halový mistr Evropy a světa na 400 m Pavel Maslák. Ten ale doběhl nakonec druhý, zvítězil Polák Zalewski výkonem 32.25. Maslák za ním zaostal o desetinu.

600 m: Rudishovo zranění

Na startu byl světový rekordman na 800 m,David Rudisha z Keni, který se vracel po zranění. Rudisha ale po třetině trati odstoupil pro zranění a vítězem tak byl Adam Kszczot z Polska (1:16:02).

Marcin Lewandowski vítěz kilometru

Na trati 1000 m byl proponovaným favoritem Asbel Kiprop z Keni. Nakonec se ale vítězem stal Marcin Lewandowski z Polska (2:17:25). Náš Jakub Holuša, mistr Evropy 2015 na 1500 m, byl čtvrtý (2:18:42): “Zpočátku to bylo rychlé, pak tempo opadlo. Foukal silný vítr a bylo zima, a také voda v první dráze nebylo nic příjemného. Nezávodilo se mi právě ideálně, ale zabojoval jsem. Je začátek sezony,hlavní bude připravit se na vrchol sezony, na MS. Diváci hodně fandili, což mě motivovalo, běžel jsem koneckonců doma!“

Jamajská sprinterská vítězství

Už poosmé se představil ostravským divákům, kteří jej přivítali bouřlivým aplausem. Ano, řeč je o Usainu Boltovi z Jamajky, který startoval na dvoustovce. Byl to jeho první závod sezony na evropském území. Bolt doběhl do cíle jako první v čase 20.13. O 22 setin zpět byl Američan Young.

Boltův krajan Asafa Powell byl nejrychlejší na 100 metrů. Svůj vlastní rekord mítinku 9.83 však nevylepšil, jeho výkon měl hodnotu 10.04 s.

 Kompletní výsledky zde : http://www.zlatatretra.cz/results.asp?season=2015&typ=r&eventid=21495

(využito informací ze zápisků a rozhovorů během mediálního setkání v hotelu Clarion, dále atletických přenosů ČT, zápisků  a rozhovorů během Zlaté Tretry, www.atletika.cz, a také www.wikipedia.org, vše do článku sestavila Michaela Famfulíková)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář